Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /modules/class.blog.php on line 157
Obowiązkowe wyposażenie pojazdów | Blog | Kużnia transportu :: Aureus VIA

Obowiązkowe wyposażenie pojazdów

Start    Blog    Obowiązkowe wyposażenie pojazdów

Obowiązkowe wyposażenie pojazdów

11 lipca

Dodano przez: Dorota Szmurło Kategorie:
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /templates/via/blog.tp.php on line 53

Uzasadnieniem decyzji o wniesieniu ustawy o zautomatyzowanych systemach jest przede wszystkim bezpieczeństwo na drogach. Zaawansowane funkcje mają wspomagać kierowców i zmniejszyć liczbę wypadków. Terminy wprowadzenia przekształceń są odłożone w czasie, tak aby producenci mieli czas na przygotowanie się do zmian technologicznych. Finalny kształt przepisów będzie znany po zebraniu przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich UE.

 

Systemy automatyczne

Pojazd, którym będziemy się poruszać ma informować nas o każdorazowym przekroczeniu prędkości. To udogodnienie będzie miało na celu nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, ale być może pozwoli uniknąć mandatu kierowcom z ciężką nogą. Wątpliwości budzi jednak informacja, że pojazd automatycznie będzie miał dostosowywać swoją prędkość do ograniczeń obowiązujących na drogach. Kierowcy nie zgadzają się na taką ingerencję w prowadzenie samochodu. Z oczywistych względów chcą sami decydować z jaką prędkością się poruszają i już dziś zapowiadają, że nie będą kupować nowych pojazdów. Nie wiadomo czy takie stanowisko oraz ewentualne protesty wpłyną na decyzje o wprowadzanych zmianach. Inne funkcje to m.in. zautomatyzowane hamowanie awaryjne, ostrzeganie o rozproszeniu kierowcy, inteligentny alarm parkowania razem z kamerą cofania, asystent pasa ruchu w sytuacjach awaryjnych czy system awaryjnego ostrzegania o nagłym hamowaniu. Wyposażenie będzie również obejmowało system wykrywający zaśnięcie kierowcy za kierownicą. Dodatkowo, urządzenia mają dostarczać informacje do analizy wypadków, ponieważ będą rejestrować dane na kilka sekund przez samą kolizją. Nowością będzie także instalacja, która ustali stan trzeźwości kierowcy – czyli tzw. blokada alkoholowa. Ta opcja jest doskonałym pomysłem biorąc pod uwagę statystyki ujawnione przez policję – w 2018 roku, pijani kierowcy spowodowali 1550 wypadków, w których zginęło aż 169 osób, co nie napawa optymizmem. Miejmy nadzieję, że kierowcy nie będą szukać sposobów na obejście tego systemu. Walka z prowadzącymi na podwójnymi gazie powinna być priorytetem.


Nie tylko auta osobowe

Zmiany będą również dotyczyć samochodów ciężarowych oraz autobusów. Mają być projektowane w taki sposób, aby inni użytkownicy dróg byli bardziej widoczni. Pojazdy te będą wyposażone w funkcje ostrzegające kierowcę przed kolizjami z pieszymi czy rowerzystami oraz w system monitorowania martwego pola.

 

Zapowiadane przepisy często zostają wielokrotnie zmieniane, poddawane poprawkom lub całkowicie wycofywane. W tym przypadku wiele z propozycji ma na celu poprawienie jakości jazdy i bezpieczeństwa na drogach, co warto pochwalić i docenić. Mimo, że część kierowców nie zgadza się z niektórymi elementami tego projektu, idea zmian jest słuszna. Warto jeszcze wspomnieć, że przepisy obejmą tylko nowe pojazdy, będące w zdecydowanej mniejszości wśród wszystkich aut poruszających się po drogach.

Masz zielone światło!

Zarekomendowali nas:


1 20+ Liczba kierowców: 2  • Powiedz nam czego potrzebujesz!
  • Napisz jak mamy się do Ciebie zwracać
  • Wpisz właściwy numer telefonu lub adres e-mail
  • Wpisz swoją wiadomość!  • Masz już pomysł?
  • Napisz jak mamy się do Ciebie zwracać
  • Wpisz adres e-mail do kontaktu
  • Wpisz numer telefonu, jeśli chcesz otrzymać niezobowiązujący telefon
  • Napisz nam skąd jesteś
  • Wpisz swoją wiadomość!