Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /modules/class.blog.php on line 157
Opłaty za niemieckie autostrady budzą kontrowersje | Blog | Kużnia transportu :: Aureus VIA

Opłaty za niemieckie autostrady budzą kontrowersje

Start    Blog    Opłaty za niemieckie autostrady budzą kontrowersje

Opłaty za niemieckie autostrady budzą kontrowersje

25 czerwca

Dodano przez: Dorota Szmurło Kategorie:
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /templates/via/blog.tp.php on line 53

Pojawiły się już pierwsze komentarze odnośnie wprowadzanych zmian. Sędziowie wskazali, że opłata ta jest dyskryminująca, gdyż w praktyce tylko kierowcy i właściciele innych państw członkowski są zobligowani uiszczać opłaty za przejazd.

Według ustaleń, właściciele pojazdów zarejestrowanych na terenie Niemiec musieliby wykupić roczną winietę, której maksymalny koszt to 130 euro. Jeżeli natomiast pojazd byłby zarejestrowany poza granicami kraju opłata miałaby zostać wniesiona przez kierowcę lub właściciela w sytuacji, kiedy ten korzystałby z autostrad. Według planów niemieckiego rządu opłaty dla obcokrajowców za przejazdy autostradami samochodem osobowym miałyby wejść w życie w październiku 2020 roku. I miałyby obejmować wyłącznie osoby spoza kraju jeżdżące po niemieckich autostradach.

 

Jaki to będzie koszt?

Według planów winiety dziesięciodniowe to koszt: od 2,50 do 25 euro

dwumiesięczne to koszt: od 7 do 50 euro

roczne to koszt: 130 euro

 

Następną istotną, a zarazem trochę krzywdzącą kwestią jest postanowienie niemieckich władz odnośnie poboru opłat za użytkowanie infrastruktury. Zgodnie z założeniami właściciele pojazdów zarejestrowanych na terenie Niemiec będą zwolnieni z podatku od pojazdów samochodowych, której wysokość będzie zbliżona do opłaty za winietę. Tak, więc niemieccy kierowcy byliby zwolnieni z podatku, który niejako rekompensowałby im opłatę za wykup winiety.

Informacje o niesprawiedliwym potraktowaniu pozostałych członków krajów UE skłoniły pokrzywdzone kraje do zabrania głosu w tej sprawie. Jak na razie niemieckie przepisy do Trybunału Sprawiedliwości zaskarżyła Austria. 

W swoim orzeczeniu TSUE orzekł, że opłata za przejazd autostradami z jednoczesnym zwolnieniem z podatku kierowców i właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Niemczech jest swego rodzaju dyskryminacją. Stanowi przede wszystkim o naruszeniu zasad swobodnego przepływu towarów oraz swobody świadczenia usług.

Według Trybunału olbrzymie środki mogą w znaczący sposób utrudnić dostęp do niemieckiego rynku wszystkim produktom pochodzącym z innych państw UE. Spekulacjom podlegają nie tylko same ceny za użytkowanie autostrad pojazdów z innych państw niż Niemcy, ale również konsekwencje tego przedsięwzięcia w postaci znacznego wzrostu kosztów transportowanych, a co za tym idzie wzrostu cen towarów.

Ministerstwo transportu podaje, że opłaty za autostrady już po odliczeniu kosztów miałyby przynosić budżetowi Niemiec ok 500 mln euro rocznie.

Masz zielone światło!

Zarekomendowali nas:


1 20+ Liczba kierowców: 2  • Powiedz nam czego potrzebujesz!
  • Napisz jak mamy się do Ciebie zwracać
  • Wpisz właściwy numer telefonu lub adres e-mail
  • Wpisz swoją wiadomość!  • Masz już pomysł?
  • Napisz jak mamy się do Ciebie zwracać
  • Wpisz adres e-mail do kontaktu
  • Wpisz numer telefonu, jeśli chcesz otrzymać niezobowiązujący telefon
  • Napisz nam skąd jesteś
  • Wpisz swoją wiadomość!